תפריט נגישות

סרן אור אילן ז"ל

אור אילן
בן 22 בנפלו
בן חיה ומשה
נולד בירושלים
בד' בטבת תשכ"א, 23/12/1960
התגייס ב-ינואר 1979
שרת בנח''ל
יחידה: גד' 903
נפל בעת שירותו
בד' באדר תשמ"ג, 17/2/1983
מקום נפילה: עין גדי
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
הותיר: אם, שני אחים ואחות

קורות חיים

אור נולד ביום ד' בטבת תשכ"א (23.12.1960) בירושלים, שלישי בין ארבעה ילדים לחיה ומשה ז"ל. על-פי הצעת אביו נקרא "אור", משום שנולד בסוף חג חנוכה. בגלל עירנותו ומהירות תפישתו לימדו אביו חשבון ומשחק שחמט עוד לפני שהחל ללמוד בבית-הספר. בהיותו בכיתה א' סיים אור, בתיקו, משחק שחמט סימולטני שקיים עם צ'רניאק, אמן השחמט. בהיותו בן שש שנים התייתם אור מאביו שמת ממחלת הסרטן. אור סבל במיוחד, ובכל זאת הגיע להישגים טובים מאוד בלימודיו.

מגיל צעיר מאוד הוא הרבה בקריאה, לרבות עיתונים וספרים בתחום המדע. אור הצטיין גם בספורט, כדורגל, כדורסל ובעיקר בשחייה והשתתף בצעדות ובתחרויות שחייה. בילדותו הוא היה יוצא לעתים עם אמו לטיולים במסגרת החברה להגנת הטבע, ובמיוחד הושפע ממחנה נופש בהווי בדואי, שהתקיים בבית-ספר שדה "צוקי דוד" בסיני. מאז חשב אור על הדרכה בבית-ספר שדה וגם טיולו האחרון, שממנו לא חזר, היה לעין-גדי, הוא רצה לברר שם אפשרות עבודה כמדריך לכשישתחרר מהצבא.

אור גילה כושר מנהיגות. בעת לימודיו בבית-הספר היסודי הוא הצטרף לשבט הצופים של רחביה. משנכנס לבית-ספר תיכון על-שם בויאר, עבר לצופים בקריית-יובל, שבו היו חברים מבני כיתתו. בשבט זה שימש אור כמדריך וכראש גדוד.

כצעיר הוא השתתף בחוגים למחולות. בעידודו של אחיו הגדול יוסי, עבר קורס הדרכה למחולות-עם, ועוד בהיותו בבית-ספר תיכון קיבל תעורת מדריך מוסמך ועבד בהדרכת מחולות-עם עד גיוסו לצבא. השנים שהיה בצופים בקריית יובל היו היפות ביותר בחייו של אור. הוא היה מעורה בחברה והיה מדריך אהוד ונערץ.

בינואר 1979 גויס אור לצה"ל. תחילה ניסה להתקבל לטיס, עבר את המבחנים בהצלחה, אבל לבסוף נפסל לכך בגלל ליקויי ראייה. הוא התנדב לצנחנים, עבר קורס חובשים, קורס מ"כים וקורס קצינים, ונשאר בסיומו בבה"ד 1 במשך תשעה חודשים להדריך קורסי צוערים. אחר-כך קיבל פיקוד על מחלקה של נח"ל מוצנח, ושירת בגבול הצפון.

במלחמת שלום הגליל הצליח להעביר את מחלקתו בשלום מראשית המלחמה ועד הפריצה למערב ביירות, פרט לפגז שפגע במוצב בעת חנייה ופצע קל חיילים אחדים. בשלושת חודשי שירותו האחרונים היה מ"פ היאחזות נח"ל נעמה.

אור ביקש ממפקדיו לשבצו שוב בצנחנים, כדי שיוכל לשרת במסגרת זו במילואים לאחר שחרורו, אך הוא לא זכה להגיע לכך.

כשבוע לפני שחרורו מצה"ל, הוא יצא לחופשת שחרור. כעבור יומיים הגיע אור לעין-גדי, לאיזור שאהב לטייל בו. ביום ד' באדר תשמ"ג (17.2.1983) יצא למסלול טיולים שקבע לעצמו. מזג האוויר באותו יום היה סוער. כשירד הלילה ואור לא חזר מטיולו החלו לחפש אחריו. גופתו נמצאה במדרון של צוק שממנו נפל. הוא הובא למנוחות בבית-הקברות הצבאי בהר הרצל שבירושלים. הוא השאיר אחריו אם, שני אחים ואחות. אחרי מותו הועלה לדרגת סרן. בן 22 היה במותו. משפחתו הנציחה את זכרו בהקמת אתר חקלאות עתיקה בעין גדי, ובו מעין מים ושחזור של בריכות השקיה, מדרגות עיבוד ומערכת השקיה.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה