תפריט נגישות

מלכה אפוטובסקי פינגולד ז"ל

מלכה אפוטובסקי
בת 52 במותה
בת רחל ואייזיק יצחק יהושע
נולדה בפולין
בתרנ"ו, 1896
התגוררה בירושלים
נהרגה בפעולת איבה
בי"ב באדר א' תש"ח, 22/2/1948
מקום אירוע: ירושלים - בן יהודה
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: תל אביב, בית הקברות הישן (טרומפלדור)
הותירה: בן ואחים

קורות חיים

מלכה, בת רחל ואייזיק-יצחק יהושע פינגולד, נולדה בשנת תרנ"ו (1896) בגרונדו, פולין. אביה שהיה סוחר וחובב ציון העלה את משפחתו ארצה בשנת 1900. תחילה התיישבה המשפחה בירושלים, אך בראשית מלחמת העולם הראשונה גורשה עם רבים מאנשי היישוב העברי למצרים. שם נישאה לאברהם אפוטובסקי.

בשנת 1940 חזרה המשפחה: אברהם, מלכה ובנם יהושע לארץ ישראל והתיישבה בתל-אביב, העיר בה פתח אביה של מלכה את בית החרושת הראשון לסיגריות. עם פרוץ מאורעות תרפ"ט בעיר, ביום 25.08.1929, נהרג האב ביחד עם עוד שלושה מתנדבים שחשו במכונית להציל שני פועלים יהודים באבו-כביר.

ערב מלחמת העצמאות גרה המשפחה ברחוב בן יהודה בירושלים יחד עם אימה האלמנה של מלכה, רחל.

במהלך חודש פברואר 1948 החליט עבד אל קאדר אל חוסייני , מפקד הכוחות הערביים באזור ירושלים, לבצע פיגוע גדול בלב ירושלים היהודית. משימה זו בוצעה על ידי שישה עריקים, שוטרים וחיילים בריטים, ששיתפו פעולה עם הערבים וגנבו למענם שלוש משאיות צבאיות ומשוריין אלחוט בריטי. על שלוש המשאיות הועמסו למעלה מטונה חומרי נפץ וכן אמצעי חבלה נוספים. ארבעת כלי הרכב, נהוגים בידי העריקים הבריטים, יצאו לדרכם בשעת בוקר מוקדמת של יום 22.02.1948 מעימוואס ליד לטרון. בהגיעם למבואות ירושלים, ליד רוממה, נעצרו לפני מחסום יהודי שלאנשיו ניתנה הוראה לעשות חיפוש ברכב ונוסעים ערביים, אך לא ברכב בריטי. לכן לא יכלו אנשי המחסום לעצור את השיירה והיא המשיכה בדרכה לרחוב בן יהודה במרכז ירושלים היהודית. כלי הרכב נעצרו, הערבים הדליקו את פתילי חומרי הנפץ וירו בשני יהודים שעברו בסמוך. מיד אחר כך עלו על המשוריין והסתלקו מהמקום בנסיעה מהירה.

בהתפוצצות האדירה, שארעה סמוך לשעה 06:30 בבוקר, נהרסו ארבעה בניינים. בהם המלונות "אטלנטיק" ו"אמדורסקי", בהם היו הרוגים רבים, ושני בנייני דירות נוספים. כמו כן נפגעו קשה בניינים נוספים בסביבה. בסך הכולנהרגו בפיצוץ וביריות הבריטים 52 אנשים. רוב הנפגעים שהו בבתים שנהרסו ובבתי המלון. בהם היו גם משפחות שלמות. כמה עשרות נפגעו קשה ושניים מהפצועים נפטרו מאוחר יותר מפצעיהם. שלושה מ- 52 החללים הוכרו כנופלים במערכות ישראל והשאר היו אזרחים. כ- 200 נפצעו באורח קל מהפיצוץ. היה זה האסון הכבד ביותר שפקד את היישוב היהודי בירושלים, באירוע אחד, במלחמת העצמאות.

בין נפגעי הפיצוץ היתה גם מלכה, שנהרגה בו ביום, י"ב באדר א' תש"ח (22.02.1948). וכן ניספו אימה רחל, בעלה אברהם ובנה יהושע. בנה יהונתן ניצל מההתפוצצות.

בת 52 במותה. כל הנספים במשפחה הובאו למנוחת עולמים בבית העלמין ברחוב טרומפלדור בתל-אביב. סמוך לקבר אביה, אייזיק-יצחק יהושע פינגולד.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה